Tasarlanan anket nasıl kullanılır?

“Anket Tasarla” modülünde oluşturduğunuz aracı bireysel ve grup olarak uygulayabilirsiniz.

Bireysel uygulama nasıl yapılır?

1. Uygulayacağınız bireyi tanıma aracını anket listesinden seçin.

2. Uygulama alanından öğrenci butonunu seçin.

3. Öğrenci numarası ile uygulama yapmak istediğiniz öğrencinizi seçin.

4. İki şekilde öğrencinize testi uygulayabilirsiniz. Birinci yöntem “AÇILAN FORM İLE DEĞERLENDİR” butonuna tıklayarak birebir uygulayabilirsiniz. Öğrenci için açılan formu aşağıdaki örnekteki gibi doldurup “DEĞERLENDİR VE KAYDET” butonuna tıklayınız. Sonucu RAPORLAR bölümünde ÖĞRENCİ BİLGİLERİ sekmesinden ulaşabilirsiniz.

İkinci yöntem olarak da öğrenciye özel “OFFİCE DOSYALARI OLUŞTUR” butonu ile WORD ve EXCEL dosyaları oluşturularak yapılabilir. İkinci yöntem de öğrenci için çıkartılan WORD dosyası verilir ve doldurulması istenir. WORD’e kaydettiği bilgiler bilgisayar ortamında ister öğrencinin kendisi isterse psikolojik danışman EXCEL’e aktarır . Ancak bizim önerimiz  EXCEL dosyasını taşınır bellek ile öğrencinize verebilir ve kendi bilgisayarında aşağıdaki örnekte olduğu gibi doldurduktan sonra size teslim edebilir. Aynı satırda iki işaret olmaz. Aşağıdaki örnekte gibi ya evet ya da hayır işaretli olacaktır.

Teslim ettiği EXCEL dosyasını “EXCEL DOSYASI YÜKLE VE DEĞERLENDİR” butonu ile yükleyin. Sonucu RAPORLAR bölümünde ÖĞRENCİ BİLGİLERİ sekmesinden ulaşabilirsiniz.

 

Gruba yönelik uygulama nasıl yapılır?

1. Uygulayacağınız sınıf ve şubeyi seçin.

2. “OFFICE Dosyaları Oluştur” butonuna tıklayın, WORD ve EXCEL dosyasının oluşmasını bekleyin.

 3. WORD’de öğrencilere yöneltilecek sorular bulunmaktadır (Üzerinde isterseniz değişiklik yapabilirsiniz. Ancak sorular ve soru sıraları EXCEL dosyası ile aynı olmalıdır.). Uygulanacak öğrenci sayısı kadar çoğaltıp sınıfa uygulayabilirsiniz.

4. Uygulanan testin verilerini RehberNET programı tarafından üretilen sınıfın EXCEL dosyasına işlenmesi gerekmektedir.  Aşağıdaki örnekte gördüğünüz gibi kutucuklara verilen cevabın sayı değeri girilerek yapılmalıdır. Başka ölçme araçlarında ters sorular olduğu düşünürse birey hangi cevabı verdiyse o cevabın değeri girilecektir. Rakam harici harf girilmemelidir.

5. Veriler EXCEL dosyasına işlendikten sonra RehberNET ‘e yüklenecek. “EXCEL DOSYASI YÜKLE VE DEĞERLENDİR”  butonuna tıklayın. Verileri girdiğiniz “EXCEL” dosyasını seçiniz (Sınıf – şube seçmenize gerek yok).  Seçtikten sonra bekleyiniz. Yükleme tamamlandıktan sonra işlemin tamamlanmasıyla ilgili mesajı bekleyiniz. Kayıt edilen öğrencilerin listesi sağ tarafta listelenecektir. Listelenmiyorsa Anket listesinden bir ilgili teste tıklayarak sayfanın yenilenmesini sağlayabilirsiniz.

6. Sonucu RAPORLAR bölümünde ÖĞRENCİ BİLGİLERİ sekmesinden ulaşabilirsiniz.