Sosyometri Bölümü Nasıl Kullanılır?

Sosyometri’de farkıl olan sadece excel’de veriler işlenirken değerlendirmeler tercih sırasına göre yapılır.

Seçenler satırında, seçen öğrenci hangi arkadaşını kaçıncı sırada seçtiyse o rakam yazılacaktır.

BİREY TANIMA kategorisinden “SOSYOMETRİ” sekmesine gidiniz.

1. Uygulayacağınız sınıf ve şubeyi seçin.

2. Soru eklemek istiyorsanız mevcut sosyometri sorularının sonraki satıra ekleyin ve “GÜNCELLE” butonuna tıklayınız.

3. Hangi soruyu sormak istiyorsanız onu seçin ve “OFFICE Dosyaları Oluştur” butonuna tıklayın, WORD ve EXCEL dosyasının oluşmasını bekleyin.

4. WORD’de öğrencilere yöneltilecek SOSYOMETRİ sorusu bulunmaktadır (Üzerinde isterseniz değişiklik yapabilirsiniz). Uygulanacak öğrenci sayısı kadar çoğaltıp sınıfa uygulayabilirsiniz.

5. Uygulanan SOSYOMETRİ’lerin verilerini RehberNET programı tarafından üretilen sınıfın EXCEL dosyasına işlenmesi gerekmektedir.  Aşağıdaki örnekte gördüğünüz gibi, seçenler satırında, seçen öğrenci hangi arkadaşını kaçıncı sırada seçtiyse o rakam yazılacaktır. DİKKAT:  En fazla 3 öğrenci olacağı için 1,2,3 rakamları kullanılması gerekiyor. Farklı rakam ya da kelime kullanımı hata verecek ya da yanlış sonuç vermesine neden olacaktır.

 

6. Veriler EXCEL dosyasına işlendikten sonra RehberNET ‘e yüklenecek. “Envanter Dosyasını Yükle” tıklayın. Verileri girdiğiniz “EXCEL” dosyasını seçiniz (Sınıf – şube seçmenize gerek yok).  Seçtikten sonra verilerin görüntülenmesini bekleyiniz. Görüntülenme tamamlandıktan sonra “Verileri Değerlendir ve Kaydet” butonuna tıklayınız. Eğer önceden o yıla ait sınıfla ilgili “SOSYOMETRİ” yoksa kayıt işlemi tamamlanacaktır. Önceden o yıla sınıfın kaydı varsa onu sildikten sonra tekrar yüklemelisiniz.

7. Veriler RehberNET bölümüne yüklendikten sonra sayısal verileri ve değerlendirmeyi raporlar bölümünden görebilirsiniz.

KAYITLI PTL NASIL SİLİNİR?

BİREY TANIMA kategorisinden “SOSYOMETRİ” sekmesine gidiniz.

1. Değerlendirme bölümünde silmek istediğiniz sınıf ve şubeyi seçiniz.

2. “Envanter Sil” butonuna tıklayınız.