RehberNET Rehberlik Servisi Otomasyon Programında Neler Var

(Programa kayıt edilen veriler psikolojik danışmanın bilgisayarına kayıt edilmektedir. Veriler internet ortamına aktarılmamaktadır.)

RehberNET Rehberlik Servisi Otomasyon Programı, Okullarda PDR alanında faaliyet gösteren uzmanların çalışmalarını kolaylaştıran, iş verimini arttıran, bilgileri düzenli kayıt etmesini ve çalışmalarını düzenlemesini sağlayan bir yazılımdır.

RehberNET Rehberlik Servisi Otomasyon Programında Nelerin olduğunu özetiyle birlikte sunmaya çalıştık.

Programla ilgili bilmeniz gereken 4 önemli özellik

Programda nelerin olduğunu sıralamadan önce programın dört önemli özelliğini bilmenizi bilmenizi istiyoruz.

Birincisi özellik Performans Ölçer,  RehberNET PDR otomasyon programında yaptığınız her kayıt (yani çalışmalarınız) puanlanmaktadır. Bu performans ölçer RehberNET programının sağ üst köşesinde aşağıda ki örnekte ki gibi gözükmektedir. İsterseniz ayarlar bölümünde bu sayaç kaldırılabilmektedir. Ancak program çalışmalarınızı puanlamaya devam etmektedir. Örneğin yaptığınız her psikolojik danışma yaydı 1 puan olmaktadır.

(Örnek)

İkinci önemli özellik Anket Tasarımı,  kendi başına bağımsız bir program olabilecek “Anket Tasarım” bölümüdür. Bu bölüm ile danışanlarınıza uygulamak istediğiniz ankteti, envanteri, testi “Anket Tasarım” bölümünün izin verdiği ölçüde kendinize göre tasarlayabilirsiniz. Tasarladığınız testi bireysel ya da grup olarak uygulayabilir sonuçlarını programa yükleyebilirsiniz. (Konu detaylı olduğu için ayrıntılı bilgi için tıklayınız)

Üçüncü önemli özellik E-okuldan aldığını öğrenci listesini programa yükleyebilirsiniz. Bu şekilde yüzlerce öğrencinizi tek tek kayıt etmek yerine tek seferde tüm öğrencilerinizin ad, soyad, cinsiyet, sınıf ve numarasıyla ekleye bileceksiniz.

Dördüncü özellik, tüm raporları word dosyası olarak alabilirsiniz. Bu sayede word dosyası üzerinde istediğiniz şekilde düzenleme yapabilirsiniz. İsterseniz yazıcıdan çıktı alabilir, bilgisayarınıza word olarak dosyalama yapabilirsiniz.

1. Danışan kişisel bilgilerini kayıt altına alabilirsiniz.

Bölüm içinde “Özel Bilgi” bölümü de mevcuttur. Zaman içerisinde öğrenci ile ilgili önemli ve devamlı bilmeniz gereken bilgileri bu bölümde kayıt altında bulundurabilirsiniz.

2. Danışma ve görüşmelerinizi kayıt edebilir tüm görüşmeleri tek ekranda görebilirsiniz

Yaptığınız her danışma ve görüşmeleri kayıt edebilirsiniz. Danışma / görüşme türünü, sorun alanlarını, özetinizi, değerlendirmenizi ve sonucunu kayıt edebilirsiniz. Ayrıca size danışma esnasında kolaylık sağlayacak ve danışanınızın  her daim bilinmesi gereken bilgilerini de “öğrenci önemli bilgileri” butonundan görebilir ve kayıt edebilirsiniz. Danışmanızın / görüşmenizin word olarak çıktısını alabilir, danışanla ilgili önceki danışmalarınızın tamamını tek listede görebilirsiniz. (Öğrenci önemli bilgileri butonuna tıkladığınızda, karşınızda öğrencinizle ilgili tüm önemli bilgilerin derlendiği pencere açılacaktır.)

Yaptığınız danışma / görüşmeden sonra tekrar bir danışma planlıyorsanız danışanınıza sıcağı sıcağına randevu kayıt edebilirsiniz. Bu randevu programı her çalıştırdığınızda size açılan bir pencereyle hatırlatılacaktır. Böylelikle randevularınıza her daim hazırlıklı olabileceksiniz.

3. Veli ve diğer görüşmeleri kayıt  edebilirsiniz.

Veli, öğretmen ve idareciler ile yaptığınız görüşmelerinizi kayıt edebilirsiniz. Yaptığını görüşmeden sonra aldığını karar doğrultusunda ilgili öğrenci için randevu kaydı oluşturarak çalışmanın takibini kolaylaştırmış olacaksınız. Çünkü kaydedilen bu randevu nedeniyle programı her çalıştırdığınızda size açılan bir pencereyle randevunuz size hatırlatılacaktır.

4.Randevularınızı kayıt edebilirsiniz. Program ilk açılışta randevu ve ajanda sizi karşılayacaktır.

Her danışma sonrası kayıt edebileceğiniz gibi ayrıca randevularınızı kayıt edebileceğiniz bir bölüm bulunmaktadır.

5. Ajandanızı oluşturarak çalışmalarınızı takip edebilirsiniz.

Önemli toplantılarınızı, çalışmalarınızı ve bir yıllık PDR programınızı ajandaya kayıt ederek çalışmalarınızı organize edebilirsiniz. Ajandaya kayıt ettiğiniz çalışmalar kayıt ettiğiniz tarihte program çalıştırıldığında hatırlatılacağı için size büyük bir kolaylık sağlayacaktır.

Program çalıştırıldığında açılan hatırlatma penceresi

6. Disiplin / Öğrenci Durum Raporu hazırlama

7. Grupla Psikolojik Danışma Çalışmalarını Kayıt Altına alabilirsiniz.

PDR servislerinin önemli ve asli çalışmalarından biri olan grupla psikolojik danışma çalışmaları için çok sayıda grup oluşturabilirsiniz. Gruba isim ve konu belirleyerek grup katılımcılarını ekleyebilir ve yapılacak grupla psikolojik danışma çalışmalarını kayıt edebilirsiniz.

8. PDR Faaliyetlerini Kayıt Altına altına alabilirsiniz.

Yaptığınız seminer, konferans, sınıf rehberliği, aile rehberliği, üniversite gezisi, lise gezisi, psiko-sosyal müdahale ve diğer benzeri çalışmalarınızı kayıt altına alabilirsiniz. PDR servislerinin sıklıkla yaptığı çalışmalar olduğu için kullanacağı önemli bölümlerden birisi olacaktır.

9. Problem Tarama Anketi Uygulayabilirsiniz

Ortaokul ve lise bölümlerinin PTL bulunmaktadır. Ancak psikolojik danışman uygulamak istediği soruları kendi belirleyip seçtiklerini uygulayabilmektedir (Bazı soruları seçememektedir). Seçtiği soruları word olarak öğrencilere uygulayacak şekilde programdan alabilir. Ayrıca öğrencilerin ismi olan Excel dosyası da çıkmaktadır. İster sınıf öğretmeni ister uygulayıcı, PTL uygulaması sonucunda değerlendirmeleri bilgisayar ortamında bu excel forumuna çeteleye bilir. Çetelenmiş olan bu excel formunu daha sonra RehberNET otomasyon programına rahatlıkla aktarabilirsiniz.

Problem Tarama Anketine yüklenen bu veriler sonucunda problemlerin derecesine göre puanlandırarak görüşülmesi gereken öncelikli öğrenciler listesini alabileceksiniz.

10. Yaşam Penceresi Uygulayabilirsiniz

11. Risk Haritası Çıkartabilirsiniz

12. Başarısızlık Nedenleri Anketi

Hazır soru kalıplarına yeni sorular ekleyebilirsiniz. Öğrencilere uygulamak üzere anketi word olarak çıktısını ve değerlendirmesini yapacağınız öğrencilerin isminin de yadığı excel değerlendirme formunu alabilirsiniz.  İster sınıf öğretmeni ister uygulayıcı, Başarısızlık Nedenleri Anketi uygulaması sonucunda değerlendirmeleri bilgisayar ortamında bu excel forumuna çeteleye bilir. Çetelenmiş olan bu excel formunu daha sonra RehberNET otomasyon programına rahatlıkla aktarabilirsiniz.

13. Sosyometri

(Sosyogram yoktur) RehberNET’in sosyometri bölümünden sınıflara göre excel sosyometri değerlendirme formunu indirebilirsiniz. Daha sonra, soruya göre öğrencilerden aldığınız tercihleri indirdiğiniz excel sosyometri değerlendirme formuna  (1.,2.,3.) şeklinde değerleri girerek,  bu verileri sınıf sınıf programa ekleyebilirsiniz.

14. Kimdir Bu?

RehberNET’in “Kimdir Bu?” bölümünden sınıflara göre excel Kimdir Bu? değerlendirme formunu indirebilirsiniz. Bilgisayar ortamında sınıf öğretmenleri bu değerlendirme formundaki sorular için ilgili öğrenciyi kaç kişi tarafından seçildiği işleyerek rehberlik servisine usb ile teslim etmesi yeterli olacaktır. Siz bu excel dosyasını RehberNET’e aktarmanız yeterli olacaktır.

15. Ders Çalışma Programı

Başlı başına ayrı bir bilgisayar programı olabilecek ve öğrencilerin en çok talep ettiği ders çalışma programını otomasyon programının bir parçası haline getirdik. Böylelikle öğrencinize hazırladığınız Ders Çalışma Programını kayıt altına alabileceksiniz. Ayrıca programla ilgili rehberlik çalışmalarının devamlılığını ve takibini kolaylaştırmak için randevu da verebileceksiniz. Yapmış olduğunuz programı yazıcıdan çıkartarak öğrencinize teslim edebilirsiniz.

16. Anket Tasarım Sihirbazı

Kendi başına bağımsız bir program olabilecek “Anket Tasarım” bölümüdür. Bu bölüm ile danışanlarınıza uygulamak istediğiniz ankteti, envanteri, testi “Anket Tasarım” bölümünün izin verdiği ölçüde kendinize göre tasarlayabilirsiniz. Tasarladığınız testi bireysel ya da grup olarak uygulayabilir sonuçlarını programa yükleyebilirsiniz. Örneğin “öğrenme sitilleri testi” için bir anket tasarlamak istiyorsunuz. Anket adını yazıyorsunuz (öğrenme sitilleri testi), kategorileri belirliyorsunuz (görsel, işitsel, kinestetik), üçüncü aşamada soruları ve her sorunun cevap seçeneklerini belirliyorsunuz (en fazla beş cevap), dördüncü aşamada anket-test uygulaması sonucunda puana ve kategoriiye göre değerlendirme seçenekleri giriliyor. Bu dört bölümlü işlemden sonra anketi kaydetmek yeterli oluyor. Hazırladığınız “öğrenme sitilleri testi” ni rehberlik servisine gelen her öğrenci için uygulaya bilir ve değerlendirmesini danışanınızla paylaşabilirsiniz. Ayrıca bu değerlendirme sonucu RehberlikNET’de kayıtlı tutabileceğiniz için her zaman öğrenciniz için bu sonucu kullanabilirsiniz.

 

17. Sınıf haritası

Öğrencilerin sosyo-ekonomik, ailevi, sağlık, psikolojik, eğitim durumunu tek bir tabloda görebildiğiniz bir bölüm mevcuttur.  Sınıf öğretmenlerine bilgisayar ortamında doldurmaları için öğrencilerin isimlerinin bulunduğu excel tablosunu çıkarta bilirsiniz. Sınıf öğretmenleri sınıf haritası ecxel tablosunu çeteledikten sonra siz flash ortamında vermeleri yeterli olacaktır. Siz bu excel dosyasını programa yüklediğiniz anda öğretmenlerin girdiği bilgiler programa işlenmiş olacaktır. Bu şekilde grup olarak yükleye bildiğiniz gibi bireyselde verileri girebilirsiniz.

18. Raporlar Bölümü

Programın olmazsa olmazı ve PDR servisi için önemli bölümlerden biridir. Yapılan çalışmalar raporlanmadan somutlaştırmak mümkün olmamaktadır. Raporlama bölümü yıl sonunda PDR servisinden istenen bilgilere uygun şekilde hazırlanmıştır.

Raporlar bölümünde neler var.

Öğrenci Bilgileri Raporu:

Problem Tarama Listesi Raporu:

Başarısızlık Nedenleri Raporu:

Yaşam Penceresi Raporu

Sosyometri (sayısal veri)

Kimdir Bu Raporu

Görüşme Raporları

Sınıf Faaliyet Raporu

İstatistik Raporları

Aylık İstatistik Raporları

Öncelik Durumu

Sınıf ve Risk Haritasına Göre Konularına Göre Öğrenci Listeleme Raporu