Raporlar bölümü nasıl kullanılır?

Çalışmalarınızın sonucunu raporlar bölümünden alarak dosyalaya bilirsiniz.

1. ÖĞRENCİ BİLGİLERİ

Bu bölüm öğrenciniz ile ilgili yaptığınız çalışmaları topluca görebilirsiniz.

Ayrıca yaptığınız bireysel uygulamaların (anket tasarımı ile, PTL vs) sonuçlarını da danışanı seçtikten sonra sağdaki bireysel uygulamalar listesinde ilgili uygulamaya tıkladıktan sonra görüntüleye bilirsiniz. Çıkan görüntüyü WORD olarak çıkartmanız için klavyenizin “Y” tuşuna basmanız yeterlidir).

İdare, veli sizden “Bu öğrenci için ne yaptınız” dediğinde sadece çalışma konularını raporlayabilirisniz.

Ancak bu bölüm için programı aktif olarak kullanmalısınız. Görüşmelerinizi ve danışmalarınızı danışma her daim programa girmelisiniz.

1. Öğrencinin numarası, adı ya da soyadının biri ile ismini aratabilirsiniz. (Boş bırakarak “ara” derseniz kayıtlı tüm öğrencileri listeleyecektir. Bu listeden de öğrenci seçebilirsiniz.)

2. Büyük küçük harf duyarlılığı vardır. Genelde BÜYÜK harfler ile aratın. Kaydın olduğundan eminseniz küçük harfler ile de aratmayı deneyiniz.

3. Öğrenci seçtiğinizde sağ bölümde -varsa- öğrenci ile ilgili yapılan danışma, görüşme ve bireysel uygulamaları görebilirsiniz.

4. “RAPOR AL” butonuna tıklayarak danışanınız ile ilgili görüntülenen çalışmaları “WORD” olarak alabilirsiniz.

2. PTL KIYASLAMA

Okul içinde yapılan PTL sınıflar arasında karşılaştırma yapmanız için kullanabillirsiniz.

 

“RAPOR AL” ‘a tıklayarak WORD de aşağıdaki imaj’da ki gibi sorular bazında sınıflara göre  çıktı alabilirsiniz.

“GRAFİK” butonuna tıkladığınızda sınıflara arası kıyası çubuk grafik olarak size gösterecektir.

3. PTL RARORU

Dönem, sınıf ve şube seçtikten sonra “LİSTELE” butonuna tıklayınız. Öğrenci ve soru bazında yapılan PTL sonuçlarını görebilirsiniz.

İki ayrı liste görüntülenecektir. Biri sorular bazında diğerleri öğrenci isimleri bazında olacaktır. Sorular bazında listeden bir sorunun üzerine tıkladığınızda o soruyu cevaplayan öğrencilerin listesi açılacaktır.  Aynı şekilde öğrenciler bazında listeden bir öğrenci üzerine tıkladığınızda o öğrencinin işaretlediği cevaplar listesi açılacaktır. (Her ikisinde de yazıcıdan çıktı almak için “Y” tuşuna basmanız gerekmektedir)

“GRAFİK” butonuna tıkladığınızda probleme göre çubuk grafiği görebilirsiniz. Grafikten çıkış için ESC basınız.  (Yazıcıdan çıktı almak için “Y” tuşuna basmanız gerekmektedir)

“RAPOR AL” butonuna tıkladığınızda WORD dosyası olarak görüşülmesi gereken öğrenci bazlı, soru bazlı ve öğrenci bazlı üç sayısal tablo alacaksınız.

Görüşülmesi gereken öğrenciler listesi, yaptığımız bir algoritma ile RehberNET tarafından tespit ediliyor ve size takip etmeniz için öneri olarak sunmaktadır. Bu özellikten faydalanacağınızı umuyoruz. Sizin mesleki deneyim süzgecinizden de geçirilerek bu öğrenciler ile gerekli çalışmaları hızlıca başlatabilmeniz için bu algoritma tasarlanmıştır (Öğrenciler bazen doğru cevap vermediğini de unutmamak gerekir)

4. BAŞARISIZLIK NEDENLERİ

Dönem, sınıf ve şube seçtikten sonra “LİSTELE” butonuna tıklayınız. Öğrenci ve soru bazında yapılan başarısızlık nedenleri sonuçlarını görebilirsiniz.

İki ayrı liste görüntülenecektir. Biri sorular bazında diğerleri öğrenci isimleri bazında olacaktır. Sorular bazında listeden bir sorunun üzerine tıkladığınızda o soruyu cevaplayan öğrencilerin listesi açılacaktır.  Aynı şekilde öğrenciler bazında listeden bir öğrenci üzerine tıkladığınızda o öğrencinin işaretlediği cevaplar listesi açılacaktır. (Her ikisinde de yazıcıdan çıktı almak için “Y” tuşuna basmanız gerekmektedir)

“GRAFİK” butonuna tıkladığınızda “başarısızlık nedenleri” çubuk grafiği görebilirsiniz. Grafikten çıkış için ESC basınız.  (Yazıcıdan çıktı almak için “Y” tuşuna basmanız gerekmektedir)

“RAPOR AL” butonuna tıkladığınızda WORD dosyası olarak  soru bazlı ve öğrenci bazlı iki sayısal tablo alacaksınız.

5. SOSYOMETRİ

Dönem, sınıf ve şube seçtikten sonra “LİSTELE” butonuna tıklayınız. Derecelerine göre seçilme sayılarını ve toplam puan sonuçlarını görebilirsiniz.

Öğrencinin üzerine tıkladığınızda o öğrencinin seçtiği ve o öğrenciyi seçenlerin listesi açılacaktır.  (Yazıcıdan çıktı almak için “Y” tuşuna basmanız gerekmektedir)

“GRAFİK” butonuna tıkladığınızda toplam puana göre oluşturulmuş “SOSYOMETRİ” çubuk grafiği görebilirsiniz. Grafikten çıkış için ESC basınız.  (Yazıcıdan çıktı almak için “Y” tuşuna basmanız gerekmektedir)

RehberNET Sosyogram çıkartmamaktadır.

“RAPOR AL” butonuna tıkladığınızda WORD dosyası olarak toplam puana göre oluşturulmuş “SOSYOMETRİ” sayısal tablo alacaksınız.

6. Kimdir Bu?

Dönem, sınıf ve şube seçtikten sonra “LİSTELE” butonuna tıklayınız. Öğrenci ve soru bazında yapılan Kimdir Bu? sonuçlarını görebilirsiniz.

İki ayrı liste görüntülenecektir. Biri sorular bazında diğerleri öğrenci isimleri bazında olacaktır. Sorular bazında listeden bir sorunun üzerine tıkladığınızda o soruyla ilişkili öğrencilerin listesi açılacaktır.  Aynı şekilde öğrenciler bazında listeden bir öğrenci üzerine tıkladığınızda o öğrenci için verilen cevaplar listesi açılacaktır. (Her ikisinde de yazıcıdan çıktı almak için “Y” tuşuna basmanız gerekmektedir)

“GRAFİK” butonuna tıkladığınızda “Kimdir Bu?” çubuk grafiği görebilirsiniz. Grafikten çıkış için ESC basınız.  (Yazıcıdan çıktı almak için “Y” tuşuna basmanız gerekmektedir)

“RAPOR AL” butonuna tıkladığınızda WORD dosyası olarak  soru bazlı ve öğrenci bazlı iki sayısal tablo alacaksınız.

7. GÖRÜŞME RAPORU(ÖĞRNC.)

Öğrenci görüşme/danışma sayılarını, veli görüşme ve diğer görüşme sayılarını öğrenci listesine göre alabilirsiniz. Ayrıca görüşülen toplam öğrenci sayısı ile görüşme sayısını da bu bölümde görüntülenmektedir.

“RAPOR AL” butonuna tıkladığınızda WORD dosyası olarak  sayısal tablo alacaksınız.

8. GÖRÜŞME RAPORU(SNF.)

Öğrenci görüşme/danışma sayılarını, veli görüşme ve diğer görüşme sınıf ve şubeye göre alabilirsiniz.

“RAPOR AL” butonuna tıkladığınızda WORD dosyası olarak  sayısal tablo alacaksınız.

8. REHBERLİK FAALİYETLERİ

PDR Faaliyetleri modülünde kaydettiğiniz çalışmalarınız WORD olarak alabilirsiniz.

9. İSTATİSTİKLER

Yılsonu psikolojik danışma ve rehberlik raporu düzenlenirken gerekli olan bireysel faaliyetler, rehberlik faaliyetleri ve sorun alanları gibi konuların sayısal verilerini görüntüleyebilir ve çıktısını WORD olarak alabilirsiniz.

10. AYLIK RAPOR

Bu bölüm isteğe ve ihtiyaca göre her ay için doldurulabilir. O ayda haftalara göre yaptığınız çalışmaları ayrıca kayıt etmek isteyenler için hazırlanmıştır. İlgili ayda yaptığınız görüşmeler otomatik olarak görüntülenecektir.

11. ÖNCELİK DURUMU

Bir öğrencinizi gözden kaçırmamanız ve takibini kolaylaştırmak için tasarlanmış raporlama bölümüdür. “DANIŞAN BİLGİLERİ” modülünün “ÖZEL” sekmesinde öncelik durumu belirlenebilir. Ayrıca sınıf haritası modülünde ve “öğrenci önemli bilgileri” butonuna tıklayarak açılan pencerede de öncelik durumu belirlenebilir. Eğer bir öğrencinin öncelik  durumundan çıktığını düşünüyorsanız sondaki sütunda açılan menüden boş olanı seçiniz. Sonra değişiklikleri kaydet butonuna tıklayınız.

NOT bölümüne çift tıkladığınızda hücrenin içine girerek gerekli düzenleme yapabilirsiniz. Ancak önceden not bölümü doldurulmuşsa mutlaka ekleyeceğiniz bilgileri mevcut bilginin sonuna yazın. Sonra değişiklikleri kaydet butonuna tıklayınız.

12. SH FİLTRE

Sınıf haritasındaki bilgileri filtreleyebileceğiniz raporlama bölümüdür.