Problem Tarama Envanteri Bölümü Nasıl Kullanılır?

PDR servisi tarafından sıkça kullanılan Problem Tarama Envanteri bölümü size uygulayacağınız listeyi WORD olarak çıkatmakta, ayrıca verileri girmeniz için EXCEL olarak da seçtiğiniz sınıfı vermektedir.

NOT: Bazı problemler program tarafından zorunlu tutulmuştur. Uygulama sonunda raporlar kısmında görüşülmesi öncelikli olan öğrencileri RehberNET programı size öneri olarak sunacaktır. Bu özellik PTL bölümünün işlevsel özelliklerinden biridir. Diğer işlevsel yönleri aşağıda kullanım kılavuzunda verilmiştir.

BİREY TANIMA kategorisinden “Problem Tarama” sekmesine gidiniz.

1. Size uygun olan Lise ya da ortaokul seçiniz.

2. Taramak istediğiniz problemleri seçiniz. Seçtikten sonra “GÜNCELLE” butonuna tıklayınız.

3. Uygulayacağınız sınıf ve şubeyi seçin.

4. “OFFICE Dosyaları Oluştur” butonuna tıklayın, WORD ve EXCEL dosyasının oluşmasını bekleyin.

5. WORD’de öğrencilere yöneltilecek PTL bulunmaktadır (Üzerinde isterseniz değişiklik yapabilirsiniz. Ancak sorular ve soru sıraları EXCEL dosyası ile aynı olmalıdır.). Uygulanacak öğrenci sayısı kadar çoğaltıp sınıfa uygulayabilirsiniz.

6. Uygulanan PTL’lerin verilerini RehberNET programı tarafından üretilen sınıfın EXCEL dosyasına işlenmesi gerekmektedir.  Aşağıdaki örnekte gördüğünüz gibi kutucukların dolu olması önemlidir. Öğrenci neyi işaretlediyse ilgili bölüme x,f,b,t her türlü karakter olabilir. Önemli olan ilgili kutucuğun dolu olmasıdır.

7. Veriler EXCEL dosyasına işlendikten sonra RehberNET ‘e yüklenecek. “Envanter Dosyasını Yükle”  butonuna tıklayın. Verileri girdiğiniz “EXCEL” dosyasını seçiniz (Sınıf – şube seçmenize gerek yok).  Seçtikten sonra verilerin görüntülenmesini bekleyiniz. Görüntülenme tamamlandıktan sonra “Verileri Değerlendir ve Kaydet” butonuna tıklayınız. Eğer önceden o yıla ait sınıfla ilgili “PTL” yoksa kayıt işlemi tamamlanacaktır. Önceden o yıla sınıfın kaydı varsa onu sildikten sonra tekrar yüklemelisiniz.

8. Veriler RehberNET bölümüne yüklendikten sonra sayısal verileri ve değerlendirmeyi raporlar bölümünden görebilirsiniz.

KAYITLI PTL NASIL SİLİNİR?

BİREY TANIMA kategorisinden “Problem Tarama” sekmesine gidiniz.

1. Değerlendirme bölümünde silmek istediğiniz sınıf ve şubeyi seçiniz.

2. “Envanter Sil” butonuna tıklayınız.