Disiplin Raporu Bölümünün Kullanımı

Bu bölüm her ne kadar lisede rehberlik servisinden istenilen rapor formu olarak düzenlenmiş gibi olsa da ortaokul da “Öğrenci davranışlarını değerlendirme kurulu” için oluşturulacak rapor için de kullanılabilir.

Rapor hazırlandıktan sonra “Rapor Al” butonu ile WORD dosyası olarak çıktısı alınabildiği için kurumun durumuna göre başlığı değiştirilebilir durumdadır.

1. “Öğrencinin kişilik ve sosyal durumuna ilişkin raporun” hazırlanması konusunda PDR servisine gönderilen dilekçenin öncelikle “Dilekçe” bölümünde kaydı yapılmalıdır.

2. “Dilekçe Ekle” butonuna tıklayınız. Karşınıza açılan bir form çıkacak. İstenen bilgileri girin ve “Kaydet” butonuna tıklayınız. Dilekçeniz kayıt edilmiştir.

3. Sıra dilekçeyle ilişkili öğrencileri seçmeye geldi. Kayıt ettiğiniz dilekçeyi “Dilekçe” bölümünden seçiniz. Daha sonra “Dilekçeye Öğrenci Ekle” butonunu tıklayınız. Karşınıza yine açılan bir pencere çıkacak. Açılan bu pencereden dilekçeden dolayı görüşeceğiniz ya da raporunu yazacağınız öğrencileri tek tek seçin daha sonra “Öğrencileri Dilekçeyle İlişkilendir” butonuna tıklayınız. Formda arattığını halde öğrenci kayıtlı olmadığından eminseniz (Büyük küçük harf durumuna dikkat ediniz) “Öğrenci Yeni Kayıt” butonuyla öğrenciyi veritabanına ekleyebilirsiniz.

4. İlişkilendirdiğiniz öğrenciler “Dilekçeye Öğrenci Ekle” butonunun altında listelenecektir. Diyelim ki ilişkilendirdiğiniz 5 öğrenci var ve ikisi için ayrı üçü için ayrı “Öğrencinin kişilik ve sosyal durumuna ilişkin raporu” yazacağınızı varsayalım. Öncelikle dilekçeyi seçiniz. Sonra listelenen beş öğrenciden hakkında rapor yazacağınız bu iki öğrencinin isminin yanına çentik atınız. Daha sonra sol taraftaki form ile doldurmak istediğiniz bölümleri doldurunuz. (Tarih, Danışman ve Yaşana olayla ilgili öğrencin duygu ve düşünceleri hariç hiç bir bölüm zorunlu değildir.)

6. Örnekteki diğer öğrenci içinde aynı işlemi yapmanız gerekir. Dilekçeyi seçin. Üç öğrenciyi seçin. Sağdaki formda doldurmak istediğiniz alana gerekli bilgileri yazınız ve “Kayıt” butonuna tıkayınız.

7. Eğer bu rapora bir öğrenci daha ilişkilendirmek isterseniz bu yazdığınız raporu (Dilekçe ile ilgili görüşmeyi) silmeniz gerekiyor. Bu nedenle raporu yazmadan önce kim ya da kimler için yazdığınızı iyi planlamaya çalışınız.